Sebaobhajovanie
- Uverejnené: 05. september 2012
- Prečítané: 13009x
Sebaobhajovanie, to sú pravidelné stretnutia dospelých ľudí s mentálnym postihnutím. V skupine hovoria o svojich radostiach i starostiach. Spoznávajú samých seba a svoje potreby. Dozvedajú sa o svojich právach a povinnostiach. Sebaobhajovanie im prináša do života sebavedomie, lepšie komunikačné a sociálne zručnosti. A priateľov.
Kurzy sebaobhajovania majú v našom združení už svoju dlhodobú tradíciu. V priebehu rokov ich navštevovali už desiatky ľudí s mentálnym postihnutím, a záujem naďalej pretrváva.
Viac o sebaobhajovaní - kliknite sem
I keď je sebaobhajovanie zamerané na podporu jednotlivca, realizuje sa v skupine. Účastníci tak majú možnosť spoznať rozmanitosť názorov, naučiť sa optimálnejšie kooperovať, budovať sociálne vzťahy. Stretnutie prebieha za prítomnosti lektorov, ktorý ho vedú, usmerňujú a podľa potreby v skupine facilitujú. Je to dlhodobá a systematická práca a ako taká vyžaduje od lektorov vysokú odbornosť, jednak v oblasti špecifickej podpory ľudí s mentálnym postihnutím, a rovnako tak v metodike samotného sebaobhajovania, ktoré má stanovené jasné pravidlá.
Pre ľudí s mentálnym postihnutím je dôležitá časová aj tematická súslednosť stretnutí, pravidelnosť, opakovanie tém, nepretržitá podpora, komunikácia so skupinou aj lektorom. Používajú sa materiály v ľahko-čitateľnom štýle, besedy s odborníkmi, exkurzie, praktický nácvik zručností, dramatizácia, relaxácia, brainstorming, a samozrejme diskusie. Sebaobhajovanie však nie je len o niekoľkých stretnutiach s lektorom. Je to predovšetkým o zmene životného štýlu. Preto je doň potrebné zaangažovať aj sociálne okolie sebaobhajcu a kontinuálne s ním pracovať.