Font Size

Layout

Cpanel

Tlačová správa - Okrúhly stôl úspešne za nami

Tlačová správa: dňa 20.2. zrealizovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím okrúhly stôl venovaný problematike ľudských práv ľudí s mentálnym postihnutím. Okrúhly stôl sa uskutočnil v rámci projektu Dôstojný život – právo, nie privilégium.

Dňa 20.2. zrealizovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím okrúhly stôl venovaný problematike ľudských práv ľudí s mentálnym postihnutím. Okrúhly stôl sa uskutočnil v rámci projektu Dôstojný život – právo, nie privilégium.

V súčasnej dobe prebieha odborná diskusia ohľadne nových procesných predpisov v oblasti občianskoprávneho konania. S ohľadom na článok 13 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím je potrebné uvedomenie si, že tieto diskusie sa dotýkajú aj ľudí s mentálnym postihnutím.

„Cieľom okrúhleho stola bolo upozorniť na súčasné problémy, ktoré môžu znamenať aj porušenie základných ľudských práv ľudí so zdravotným postihnutím a predstavť základné zásady, ktoré by procesné predpisy mohli upravovať“, uviedla PhDr. Iveta Mišová, riaditeľka Republikovanej centrály ZPMP v SR.

Predstaveniu základných princípov ochrany procesných práv ľudí so zdravotným postihnutím sa venoval JUDr. Maroš Matiaško, LL.M a konkrétne problémy ľudí so zdravotným postihnutím v občianskoprávnych konaniach odprezentovala JUDr. Zuzana Stavrovská.

Na okrúhlom stole sa stretli zástupcovia Ministerstva spravodlivosti SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Verejného ochrancu práv, Národnej rady SR a mimovládnych organizácií.

V máji sa uskutoční aj druhý okrúhly stôl organizovaný Združením na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR a bude venovaný praktickým otázkam súvisiacim s výkonom opatrovníckych práv.

Viac o práve na prístup k spravodlivosti ľudí s mentálnym postihnutím si môžete prečítať na našej webovej stránke:

http://www.zpmpvsr.sk/index.php/dostojny-zivot-pravo-nie-privilegium#prístup-k-spravodlivosti.

Projekt Dôstojný život – právo, nie privilégium bol  podporený sumou 104976,- EUR z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009 -2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom projektu zameraného na ľudské práva  Dôstojný život – právo, nie privilégium je Zvýšenie zapojenia MVO do tvorby politík a rozhodovacích procesov na miestnej, regionálnej a národnej úrovni.

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR je občianske združenie a vyvíja činnosť na území Slovenskej republiky v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Vzniklo v roku 1980, združuje 44 miestnych organizácií s počtom členov takmer 10 000 osôb na celom Slovensku. Hlavným cieľom ZPMP v SR je začlenenie ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti.

Kontakt: Mgr. Marián Horanič, t.č.: 02/63814968, email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.   

Sledujte nás

Sme aj na sociálnych sieťach.
Sledujte nás a spojte sa s nami!

Sponzor webu:


Ďakujeme za bezplatný webhosting od firmy Websupport

Práve tu je 389 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nachádzaš sa tu: Home Užitočné Archív Tlačová správa - Okrúhly stôl úspešne za nami