Font Size

Layout

Cpanel

Výtvarný salón ZPMP 2014

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR
v spolupráci so Združením na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím Pezinok
a Domovom sociálnych služieb Hestia Pezinok vyhlasujú

19. ročník súťažnej prehliadky výtvarných prác ľudí s mentálnym postihnutím

Výtvarný salón ZPMP 2014

 

Prehliadky výtvarnej tvorby ľudí s mentálnym postihnutím priťahujú pozornosť už 19 rokov! Stovky kresieb, malieb, keramických a textilných dielok sa predstavovali každoročne najskôr v Bratislave, ale v posledných rokoch aj v  Trenčíne, Martine, Malackách, Dunajskej Strede, vo Vranove nad Topľou, v Bratislave, v Poprade, Nitre... Tento rok sa súťažná prehliadka uskutoční v Pezinskom kultúrnom centre v Pezinku.

Cieľom Výtvarného salóna je oboznámiť širokú verejnosť s výtvarným nadaním ľudí s mentálnym postihnutím, ktorí majstrovsky pracujú s farbami, hlinou, textilom, počítačom či drevom. Chceme prezentovať ich talent a kreativitu s akou vidia a stvárňujú svoj svet. Ukázať jeho farby a emócie, predstavy a pocity, ktorými žijú.

Pravidlá účasti:

1)      Do súťaže sa môžu prihlásiť jednotlivci aj kolektívy (špeciálne základné školy, domovy sociálnych služieb, združenia, zariadenia a pod.). Jednotlivci môžu posielať maximálne 3 práce a kolektívy 10 prác. Žiadame o dodržanie počtu prác vo všetkých kategóriách.

2)            Do súťaže možno prihlásiť práce v technikách:

 • maľba, formát A3 - A1
 • kresba, A4 – A2
 • grafika, A4 - A1
 • plastika, keramika, drevo
 • koláž (nie z prírodných a sušených kvetov)
 • plošné textilné práce (batika, tkaná tapiséria, textilná miniatúra)
 • počítačová grafika
 • fotografia (portrét, zátišie, zviera), minimálna veľkosť A5
 • šperk z netradičných materiálov

V súťaži sa očakávajú pôvodné práce prezentujúce výtvarné hodnoty, vlastné videnie sveta a tvorivý prístup autora.

3)            Všetky práce musia byť označené na zadnej strane týmito údajmi:

 • názov práce,
 • meno a priezvisko autora,
 • vek,
 • adresa školy, resp. zariadenia (alebo bydliska, ak ide o jednotlivca).

Ku kolekciám z inštitúcií je potrebné priložiť zoznam prác.
Práce,  ktoré  majú  byť  vrátené  autorom,  musia  byť   na   zadnej   starne  označené symbolom „V“ červenou farbou.

Vrátenie prác:
ZPMP v  SR nemá finančné  prostriedky na  spätné posielanie prác.  Vrátené budú len práce označené symbolom „V“, a to formou dobierky.

4)            Na základe rozhodnutia odbornej poroty  budú na Výtvarnom salóne ZPMP 2014 udelené tieto ocenenia:

 • Ocenenia pre jednotlivcov
 • Ocenenia pre kolektívy
 • Cena za keramické práce
 • Cena za stvárnenie témy: Ľudské práva

Mám kamaráta Kuba. Kubo sa mi sťažoval, že aj keď je dospelý, nemôže sa sám rozhodovať. Vravel, že sa zaňho rozhodujú iní. Myslel si, že to tak musí byť. Povedal som mu, že má predsa ľudské práva. Nikdy o nich nepočul, tak som mu o nich porozprával:

„Ľudské práva sú práva, ktoré má každý človek od narodenia. Aj ty alebo ja. Nezáleží akej som národnosti, či som muž alebo žena, či som chorý alebo zdravý.  Týchto práv je viacero a určite medzi ne patrí aj právo rozhodovať sa sám za seba.“

Kubo ostal zaskočený. Nevedel, že má nejaké práva. Tak som mu porozprával aj o iných:

„Napríklad, právo na vzdelanie znamená, že môžeš chodiť do školy a učiť sa. Môžeš sa učiť aj keď skončíš školu. Právo na zdravotnú starostlivosť zase znamená, že keď si chorý, môžeš ísť k lekárovi.“

Kubo sa potešil. Zistil, že sa môže rozhodovať sám za seba. Má na to právo, rovnako ako každý iný človek. Môže si sám vybrať, s kým sa bude kamarátiť, s kým pôjde von a čo si kúpi.

Ľudských práv je veľa. Využívame ich každý deň, aj keď si to neuvedomujeme. Sú pre nás každodennou samozrejmosťou. Avšak občas nastane situácia, keď je ľudské právo porušené. Vtedy hovoríme o diskriminácii. Diskriminácia hlboko vnútorne zraňuje. Preto je dôležité, aby sme poznali svoje ľudské práva.

Termín a miesto zberu prác:
Práce   posielajte  do  1. augusta  2014  na  adresu: Domov sociálnych služieb Hestia, Jesenského 12, 902 01, Pezinok

Záverečné ustanovenie organizátorov súťaže:
Vzhľadom na vysoký počet účastníkov nie je možné vystaviť všetky zaslané práce. O výbere prác  na  výstavu  a o oceneniach  rozhodne  odborná  porota  zložená  zo  zástupcov ZPMP a výtvarníkov. ZPMP v SR si vyhradzuje právo ponechať si víťazné práce na  reprezentačné účely ZPMP v  SR v  zahraničí, na  prezentačné  výstavy  na  Slovensku  a aukcie, z ktorých výťažok môže byť použitý na propagáciu, medializáciu a zvýšenie kvality života  ľudí s mentálnym postihnutím.  Prihlásením  autora výtvarného  diela do súťaže „Výtvarný salón“, doručením diela do súťaže, autor dáva svoj výslovný súhlas s použitím diela a s majetkovým nakladaním diela ZPMP v SR na tento uvedený účel.

Ocenenia za najlepšie práce budú udelené na vernisáži výstavy 13.10.2014.Výstava sa uskutoční v čase od 13. 10. do 7. 11. 2014 v Pezinskom kultúrnom centre, Holubyho 42, 902 01, Pezinok.

Informácie týkajúce sa zasielania prác  a vernisáže poskytuje Mgr. Ľubica Vyberalová,

tel.:  0915954443, 033/612070, e-mail:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Ďalšie informácie týkajúce sa  Výtvarného salóna poskytuje  Mgr. Lucia Takáčová, 02/6381 4968, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Sledujte nás

Sme aj na sociálnych sieťach.
Sledujte nás a spojte sa s nami!

Sponzor webu:


Ďakujeme za bezplatný webhosting od firmy Websupport

Práve tu je 363 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nachádzaš sa tu: Home Užitočné Archív Výtvarný salón ZPMP 2014