Aj my vieme byť pre spoločnosť prínosom
- Uverejnené: 20. marec 2018
- Prečítané: 5717x
Na podnet organizácií Down Syndrome International (ďalej DSI) a European Down Syndrome Association (ďalej EDSA) bol v roku 2006 prvýkrát vyhlásený 21. marec ako Svetový deň Downovho syndrómu. Tento deň by mal v jednotlivých krajinách prispieť k lepšiemu pochopeniu života ľudí s Downovým syndrómom.
V stredu 21. marca 2018 si pripomíname 13. výročie Svetového dňa Downovho syndrómu. Hlas ľudí s Downovým syndrómom a tých, ktorí s nimi žijú a pracujú, každým rokom silnie.
Medzinárodná spoločnosť Downovho syndrómu (DSI) vyzýva priateľov na celom svete, aby vlastnými aktivitami a podujatiami prispeli k zvyšovaniu povedomia o tom, čo Downov syndróm je, čo znamená mať Downov syndróm, a akú dôležitú úlohu majú ľudia s Downovým syndrómom v našich životoch a komunitách.
Tento rok sa kampaň #WDSD18 nesie v znamení „Môj prínos spoločnosti“ a je zameraná na to, aby aj ľudia s Downovým syndrómom mali rovnakú možnosť zaradiť sa do spoločnosti ako všetci ostatní. Aby aj títo ľudia mohli viesť plnohodnotný život, pretože aj oni radi pracujú, pracovať vedia a pracovať chcú.
Ľudia s Downovým syndrómom majú právo byť rovnocenne vnímaní vo všetkých aspektoch života spoločnosti.
Medzi priority kampane patrí vysvetľovať verejnosti a kľúčovým osobnostiam:
- že ľudia s Downovým syndrómom počas svojho života významne obohacujú spoločnosť v školách, na pracoviskách, v komunite, vo verejnom a politickom živote, kultúre, médiách či športe,
- že negatívne postoje a nedostatok informácií o ich potenciáli zabraňujú ľuďom s Downovým syndrómom, aby mali možnosť prispievať do spoločnosti,
- že je dôležité poskytnúť ľuďom s Downovým syndrómom (a tým, ktorí ich podporujú) príležitosti, aby obhajovali svoje práva,
- a osloviť kľúčové zainteresované strany: verejné orgány, médiá, pedagógov, zamestnávateľov, aby poskytli ľuďom s Downovým syndrómom priestor na zmysluplné prispievanie a obohacovanie komunity.
„Chceme povzbudiť všetkých, aby zdieľali túto výzvu na sociálnych sieťach prostredníctvom „My contribution to community”. Takto môžeme ukázať svetu, ako sa ľudia s Downovým syndrómom zapájajú do spoločnosti spolu s ostatnými,“ hovorí Róbert Lezo zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.
Nemenej dôležitým faktom sú pretrvávajúce prekážky vo vzdelávaní detí s Downovým syndrómom od útleho veku až po dospelosť.
Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks, ktorý bol minulý týždeň na návšteve Slovenska, uviedol, že pre osoby so zdravotným znevýhodnením by inkluzívne vzdelávanie malo ísť ruka v ruke s procesom deinštitucionalizácie, aby sa výrazne znížil počet osôb so zdravotným postihnutím, ktorí sú umiestnení v inštitúciách a nie v prirodzenom prostredí - komunite. „Sme presvedčení, že život v komunite je tým najprirodzenejším prostredím pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, a že aj títo ľudia obohacujú komunitu,“ hovorí Róbert Lezo zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.
Aj v roku 2018 vyzývame ľudí, aby si v rámci iniciatívy LOTS of SOCKS dali 21. marca ponožky rôznych farieb či veľkostí a podporili povedomie o Downovom syndróme.
Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku (SDS)
SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien
Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike (ZPMP v SR)
KONTAKTY:
Ing. Róbert Lezo, SDS, www.downovsyndrom.sk, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
PhDr. Iveta Mišová, ZPMP v SR, www.zpmpvsr.sk, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Mgr. Mária Machajdíková, SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Stiahnite si:
- Tlačová správa
- Plagát ku kampani