Ukončené projekty
- Uverejnené: 27. september 2012
- Prečítané: 13927x
Prosím, vyberte si, ktorý projekt vás zaujíma:
Aj my chceme žiť samostatne
- Uverejnené: 09. október 2013
- Prečítané: 6661x
ZPMP v SR poskytuje sociálne služby v Zariadení podporovaného bývania, kde žijú dospelí ľudia s mentálnym postihnutím.
Od 1.9.2013 realizujeme projekt Aj my chceme žiť samostatne, ktorý podporila spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. Prostredníctvom projektu zabezpečíme nevyhnutnú asistenčnú službu pre klientov s mentálnym postihnutím, ktorí bývajú v trojizbovom byte, starajú sa o chod domácnosti a aktívne trávia svoj voľný čas. Zabezpečíme školenia pre bytových asistentov. Veríme, že realizáciou projektu sa nám podarí zvýšiť povedomie verejnosti o živote ľudí s mentálnym postihnutím, prostredníctvom Dňa otvorených dverí, ktorý sa bude konať 7.11.2013.
Sme dospelí, zvládneme to!
- Uverejnené: 09. október 2013
- Prečítané: 6761x
Nadácia Tatra banky podporila projekt Sme dospelí, zvládneme to! sumou 500,- €. Realizácia začala v júli a bude trvať do konca roka 2013. Ide o podporný projekt k vzdelávacím aktivitám, ktoré prebiehajú v rámci projektov Cesty k samostatnosti (blokový grant pre MVO a podporu partnerstiev švajčiarsko slovenskej spolupráce realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s partnermi Nadáciou Socia a Karpatskou nadáciou) a Divadlo Pozrite sa! (s finančnou podporou Ministerstva kultúry).
Cieľom projektu je podporiť rozvoj životných zručností ľudí s mentálnym postihnutím. Ľudia s mentálnym postihnutím sa cez projekt vzdelávajú prostredníctvom špecifických špeciálno pedagogických metód. Vzdelávanie zohľadňuje ich špecifiká v spôsobe a tempe prijímania informácií, v motivačných metódach, v spôsobe a rozsahu použitia metodických a didaktických pomôcok. Obsahy sú konkrétne nastavené na rôzne životné situácie a na to, aby sa ich naučili zvládať.
V rámci prebehli a prebiehajú nasledujúce vzdelávacie kurzy:
- Čakám návštevu kamaráta/kamarátky
Účastníci kurzu si posilnili samostatnosť a autonómiu, oboznámili sa s tým, čo všetko obnáša očakávaná návšteva, príprava na ňu a samotná realizácia. V rámci vzdelávania prebrali témy ako napr. poriadok, upratovanie, hygiena v domácnosti, úprava prostredia, spôsob prípravy jednoduchých jedál a nápojov, starostlivosť o zovňajšok, možné očakávania návštevy. Jednotlivé témy boli prezentované teoretickými vstupmi lektorov a praktickými nácvikmi jednotlivých situácií. Kurz absolvovalo 12 dospelých ľudí s mentálnym postihnutím z celého Slovenska. - Zaži prírodu všetkými zmyslami
V tomto kurze sa účastníci venovali tomu, ako spoznávať prírodu a využiť pri tom všetky zmysly. Obsah bol venovaný základnému členeniu prírody (živá, neživá), rozdeleniu živej prírody na rastliny a živočíchy, základným spôsobom ochrany prírody, zásadám bezpečnosti v prírode. Okrem toho mali účastníci možnosť formou rolových hier priamo trénovať rôzne situácie, ktoré v prírode a jej spoznávaní môžu nastať. Kurz absolvovalo 12 dospelých ľudí s mentálnym postihnutím z celého Slovenska. - Hudobno dramatický kurz Pozrite sa!
Uvedený kurz poskytuje priestor na to, aby si účastníci rôzne situácie a úlohy skúsili formou dramatizácie a zároveň rozvinuli svoj talent a nadanie. Pri prezentovaní krátkych dramatizácií dochádza k rôznym situáciám (humorným, ale aj konfliktným), ktoré vytvárajú vynikajúcu východiskovú situáciu pre odbornú prácu v oblasti rozvoja životných a komunikačných zručností. (komunikačné formy a stratégie, spôsoby riešenia konfliktov, zvládanie emócií, rozvoj abstraktného myslenia,...). Ide o dôležité aspekty tohto kurzu, keďže práve takýto typ zručností má mimoriadny význam a vplyv na posilnenie autonómie človeka s mentálnym postihnutím. Súčasťou kurzu je nácvik krátkeho hudobno dramatického predstavenia pre verejnosť. Keďže ide o dlhodobý dochádzkový kurz, je určený pre ľudí z Bratislavy a blízkeho okolia. Zúčastňovať sa ho bude 10 dospelých ľudí s mentálnym postihnutím.
Svoje práva chcem poznať, obhajovať a presadzovať
- Uverejnené: 28. november 2012
- Prečítané: 8819x
1. júna 2012 začalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR realizovať projekt "Svoje práva chcem poznať, obhajovať a presadzovať". Projekt podporila Nadácia Tatrabanky. Potrvá do 30. novembra 2012.
O projekte
Cieľ projektu:
Zámerom projektu je presadzovanie, podpora a ochrana práv ľudí s mentálnym postihnutím. Aktivity projektu sú zamerané na vzdelávanie a prípravu tejto skupiny osôb tak, aby svoje práva poznali, vedeli obhajovať a poznali aj spôsoby a metódy, ako ich uplatňovať v praxi. Obsah projektu je koncipovaný predovšetkým v súlade s Článkom 12 Rovnosť pred zákonom Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Druhú časť projektu tvorí odborná pomoc rodičom, ktorí zohrávajú dôležitú a aktívnu rolu pri presadzovaní ľudských práv svojich detí.
Aktivity projektu:
- Príprava vzdelávacích kurzov a poradenských obsahov pre ľudí s mentálnym postihnutím
Obsahy kurzov budú zamerané na sprostredkovanie potrebných informácií o ľudských právach, legislatívnych dokumentoch (napr. Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím), ale aj na simuláciu praktických situácií, s ktorými sa ľudia s mentálnym postihnutím môžu stretnúť. V neposlednom rade tu budú aj potrebné informácie o inštitúciách, ktorých úlohou je chrániť ľudské práva a dohliadať na ich dodržiavanie. To všetko vo forme, ktorá je prístupná a zrozumiteľná pre ľudí s mentálnym postihnutím.
Ďalšou časťou tejto aktivity je vytvorenie poradenského manuálu. Bude určený odborníkom, ktorí poskytujú špecializované sociálne a sociálno-právne poradenstvo pre ľudí s mentálnym postihnutím. Jeho obsahom bude sumár otázok a odpovedí, ktoré sú najčastejšie a relevantné v súvislosti s problematikou dodržiavania ľudských práv ľudí s mentálnym postihnutím.
- Realizácia vzdelávacích kurzov pre ľudí s mentálnym postihnutím
V rámci tejto aktivity zrealizujeme vzdelávanie pre 30 ľudí s mentálnym postihnutím (3 skupiny po 10 ľudí) z Bratislavského kraja. Kurzy budú mať podobu pravidelného skupinového stretávania týchto ľudí so skúsenými odborníkmi/lektormi.
Cieľové skupiny:
Poradenský manuál
Vďaka projektu Svoje práva chcem poznať, obhajovať a presadzovať sa nám podarilo vypracovať manuál pre odborníkov v oblasti poradenstva pre ľudí s mentálnym postihnutím, ktorý sme nazvali Poradenské minimum. Manuál čoskoro vyjde v tlačenej forme, jeho online verzia už je na svete:
Ďakujeme Nadácii Tatrabanky, že nám umožnila vytvoriť tento užitočný materiál.
Projekt podporila: